18 lutego 2017

Recenzja: Matura z angielskiego, Preston Publishing

Matura z angielskiego wydawnictwo Preston Publishing
Matura nadchodzi wielkimi krokami. Już w maju uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych zmierzą się z egzaminami dojrzałości. Jednym z nich będzie matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Czas powoli zacząć przygotowania, aby zapewnić sobie jak najlepszy wynik. Ale jak? Z pomocą przychodzi książka "Matura z angielskiego" od wydawnictwa Preston Publishing.

Publikacja już na samym początku sprawia wrażenie bardzo treściwej. Nie jest ona przesadnie duża, zaś jej grubość pozytywnie zaskakuje - na pewno będziemy mieć pełne ręce roboty. Minimalistyczna i bardzo schludna okładka zachęca do otwarcia tego zbioru maturalnych zadań z języka angielskiego. Książka podzielona jest na dwie części: podstawową oraz rozszerzoną. Każda z nich zawiera aż trzydzieści lekcji. Na samym końcu podręcznika znajdziemy klucz odpowiedzi, który jest moim zdaniem niezbędny w tego typu materiałach. 

Schematyczna książka ćwicząca określony typ zadań

Każda lekcja w części podstawowej składa się z pięciu zadań zamkniętych o bardzo podobnej, jeśli nie identycznej budowie. Znajdziemy wśród nich uzupełnianie luk w tekście czy minidialogach, wybór najlepszego tłumaczenia lub słowa pasującego w dwóch różnych kontekstach oraz wybór najbliższego pogrubionemu słowu synonimu. W części rozszerzonej znajdziemy zadania otwarte, polegające na tworzeniu poprawnych zdań z podanymi słowami czy wyborze najodpowiedniejszego dla dwóch różnych zdań wyrazu. Na końcu każdej lekcji znajduje się rubryczka, gdzie wypisać możemy nowe słowa i wyrażenia. 

Zbiór zadań maturalnych od Preston Publishing jest bardzo specyficzny, przede wszystkim ze względu na swoją schematyczność. Nie uważałbym tego jednak za wadę, gdyż celem tej książki jest przygotowanie ucznia do rozwiązywania określonego typu zadań, który z pewnością pojawi się na maturze z angielskiego. Sam fakt, że każda z sześćdziesięciu lekcji wygląda prawie tak samo, może być nieco przytłaczający i po dłuższym czasie zniechęcający, ale nie warto się poddawać, bo praca z książką przynosi dobre rezultaty.

Wysoka jakość publikacji, odpowiedni poziom zadań

Tematyka tekstów do uzupełnienia jest w miarę różnorodna. Nie są to teksty wymagające, mają raczej formę krótkich akapitów, które mają nauczyć nas uzupełniania luk w odpowiedni sposób i ewentualnie poszerzyć naszą leksykę. Poziom książki jest bardzo właściwy, nie przewyższa poziomu egzaminu dojrzałości, choć pojedyncze przykłady zdecydowanie mogą być zagwozdką nawet dla najlepszych. I oto chodzi - aby uczyć się i osiągać progres.

Pamiętajcie, że książka nie jest repetytorium, a jedynie zbiorem zadań. Jeśli nie rozumiecie, dlaczego odpowiedź z klucza jest poprawna, spróbujcie zrobić research w internecie i odświeżyć sobie daną zasadę gramatyczną lub zwróćcie się do swojego nauczyciela. Ważnym jest, aby rozumieć przykłady - uczenie się ich na pamięć to najgorsze, co możecie zrobić. Rozumienie jest kluczem do sukcesu. 

O ile gramatykę należy zrozumieć, o tyle słownictwo należy po prostu przyswoić. Jest to nieuniknione i bez poszerzania leksyki nigdy nie osiągniemy wyższego poziomu. Książka "Matura z angielskiego" od Preston Publishing zapewnia całkiem szeroki wachlarz wyrazów i wyrażeń, z którymi warto się zaznajomić, aby dobrze zdać maturę. Jak najlepiej uczyć się słówek? Polecam naukę metodą fiszek, w tym fiszek elektronicznych (na przykład korzystając z programu Anki). 

Książka godna polecenia, choć nie wszystkim

Poszukujesz zbioru z najbardziej typowymi zadaniami z matury podstawowej i rozszerzonej z języka angielskiego? Chciałbyś sprawdzić, jak dobrze znasz konstrukcje gramatyczne oraz słownictwo na poziomie średnio-zaawansowanym? Zależy ci na dobrym wyniku na egzaminie dojrzałości? Sięgnij po "Maturę z angielskiego" wydawnictwa Preston Publishing. Jest to książka stworzona dosłownie pod maturę, dlatego będzie przydatna każdemu, kto przystępuje do tego egzaminu. Nie polecałbym sięgać po ten zbiór zadań osobom, które nie przygotowują się do matury ze względu na bardzo schematyczną strukturę i niskie zróżnicowanie zadań.

Za możliwość zrecenzowania kursu dziękuję
Preston Publishing logo

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Bardzo zależy mi na Waszej opinii, dlatego dziękuję za każdy komentarz!